دوره 22، شماره 87 - ( فروردین 1391 )                   جلد 22 شماره 87 صفحات 75-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Oreyzi H, Mashhadi H, Nasery Mohammadabadi A, Askari A. The Relationship between Affective State and Mood Clarity with Pain Reaction among Females with Rheumatoid Arthritis Occupied in Industries and Organizations. J Mazandaran Univ Med Sci. 2012; 22 (87) :75-85
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-809-fa.html
عریضی حمیدرضا، مشهدی حسنعلی، ناصری محمد آبادی علی، عسکری آزاده. بررسی رابطه بین وضعیت چندگانه عواطف، وضوح خلق و واکنش درد در بیماران زن مبتلا به روماتوئید آرتریت شاغل در صنایع و سازمان های شهر اصفهان. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1391; 22 (87) :75-85

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-809-fa.html


چکیده:   (14406 مشاهده)
سابقه و هدف: عاطفه مثبت و منفی که به صورت واکنش‌های درحال نوسانی تعریف می‌شود که به طور مداوم تحت تأثیر طرز تفکر و شناخت فرد قرار دارد. در سال‌های اخیر توجه محققان را در زمینه سلامت به خود جلب نموده است. پژوهش‌ها مؤید این مطلب می‌باشند که عاطفه مثبت و منفی با درد رابطه دارند و تفاوت‌های فردی در این میان نقشی اساسی دارند. در این تحقیق تلاش بر آن است تا بر اساس چارچوب‌های نظری موجود به تعیین رابطه میان عاطفه منفی و مثبت با درد در زنان دارای روماتوئید آرتریت پرداخته شود و تأثیر تفاوت‌های فردی در زمینه وضوح عاطفه و رابطه آن با عاطفه مورد بررسی قرار گیرد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت مقطعی برروی 194 زن شاغل که از درد روماتوئید آرتریت رنج می‌بردند، نمونه‌ها سنجش‌های اولیه در رابطه با متغیرهای جمعیت شناختی را تکمیل نمودند. سپس در طول 12 تا 20 هفته مورد مصاحبه قرار گرفته و سنجش‌های هفتگی درد، وضوح خلق و ارزیابی عاطفه مثبت و منفی انجام شد. در نهایت داده‌ها از طریق مدل چند سطحی سلسله مراتبی تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج کاهش معنی‌داری برای رابطه درد- عاطفه منفی در زمانی که عاطفه مثبت زیادی وجود داشت، مشاهده شد(01/0p<). تعامل بین درد و عاطفه مثبت، عاطفه‌ منفی کمتری را پیش‌بینی می‌کرد(01/0p<). افزایش عاطفه مثبت در افراد با وضوح خلق بیشتر در مقایسه با افراد دیگر سبب کاهش عاطفه منفی می‌شد(01/0p<) که به معنی سپر حمایتی در مقابل بیماری است.
استنتاج: بر پایه یافته‌های این پژوهش می‌توان گفت عاطفه مثبت و وضوح خلق، عوامل موثری در سازگار شدن افراد هستند که می‌تواند در تحمل درد و کاهش تنش ناشی از آن به بیماران کمک نماید.
متن کامل [PDF 348 kb]   (2842 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb