دوره 27، شماره 149 - ( خرداد 1396 )                   جلد 27 شماره 149 صفحات 28-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sinkakarimi M H, Solgi E, Hosseinzadeh Colagar A. Cadmium and Lead Effects on Viability, Lipid Peroxidation and Total Antioxidant Capacity Levels in Eisenia fetida. J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (149) :28-39
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-8898-fa.html
سینکاکریمی محمدحسین، سلگی عیسی، حسین زاده کلاگر اباصلت. اثرات سرب و کادمیوم بر بقاء، پیش پراکسیداسیون لیپیدی و ظرفیت آنتی اکسیدانی کل در کرم خاکی ایزینیا فتیدا. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (149) :28-39

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-8898-fa.html


چکیده:   (2673 مشاهده)

سابقه و هدف: گسترش روز افزون ورود فلزات سنگین به محیط و تاثیر آنها روی ساختار اجتماع جانداران خاکزی موجب بر هم زدن اکوسیستم خاک میشود. از سویی دیگر مطالعه پاسخهای مولکولی و سلولی بیمهرگان خاکزی به عنوان بیومارکرهایی از سلامت محیط میتواند اطلاعات مفیدتری در رابطه با اثرات استرس آلایندهها بر آنها ارائه دهد. از این رو هدف مطالعه حاضر بررسی اثرات سرب و کادمیوم روی بقاء، توده زیستی و نیز پراکسیداسیون لیپیدی و ظرفیت آنتی اکسیدانی کل بهعنوان نشانگرهای فیزیولوژیکی سلول، از گونه Eisenia fetida کرم خاکی بوده است.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی تست سمیت روی کرم خاکی به روش Filter paper مطابق دستورالعمل 207 سازمان همکاری اقتصادی و توسعه جهانی (OECD) انجام شد. سطح فعالیت آنتیاکسیدانهای کل (TAC) و پراکسیداسیون لیپیدی به ترتیب با روشهای توان آنتی اکسیدانی احیای آهن (FRAP) و تیو باربیوتوریک اسید (TBA) اندازه‌‌گیری شدند.

یافتهها: این مطالعه نشان داد میزان LC50  به عنوان نشانگر بقاء برای سرب و کادمیوم به ترتیب بر حسب µg/cm2 در بازه زمانی 24 ساعته 84/54 و 18/14و در بازه 48 ساعته 1/34 و 4/8 است. همچنین بهطورکلی با افزایش غلظت سرب و کادمیوم، میزان مرگ، کاهش وزن، پراکسیداسیون لیپیدی و ظرفیت آنتی اکسیدانی کل افزایش یافت. این در حالی است که حساسیت کرمها به کادمیوم نسبت به سرب بیشتر بود(05/0P<).

استنتاج: براساس یافتهها در گونه  E. fetida کرم خاکی در حضور سرب و کادمیوم TAC و MDA به طور معنیداری افزایش پیدا میکند. لذا اندازهگیری TAC و MDA میتواند بهعنوان نشانگرهای فیزیولوژیکی سلول در حساسیت گونه E. fetida کرمخاکی به آلایندههای سرب و کادمیوم در مدیریت منابع آلاینده و سلامت محیطزیست مورد توجه محققین قرار گیرد.

متن کامل [PDF 383 kb]   (638 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb