دوره 20، شماره 75 - ( فروردین و اردیبهشت 1389 )                   جلد 20 شماره 75 صفحات 38-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mobini M. Probable risk factors of rheumatoid arthritis,a case control study. J Mazandaran Univ Med Sci. 2010; 20 (75) :38-44
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-891-fa.html
مبینی مریم. بررسی ریسک فاکتورهای احتمالی بیماری آرتریت روماتوئید در یک مطالعه مورد شاهدی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1389; 20 (75) :38-44

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-891-fa.html


چکیده:   (11319 مشاهده)
سابقه و هدف : آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی خود ایمنی است‌که می‌تواند منجر به تخریب مفصل و ناتوانی شود. این مطالعه به منظور ارزیابی تأثیر نحوه زندگی، عوامل مرتبط با زاد و ولد و دیگر عوامل محیطی درآرتریت روماتوئید طراحی گردید.
مواد و روش ها :مطالعه به صورت مورد- شاهدی در 184 بیمار دچار آرتریت روماتوئید و 184 فرد غیر مبتلا ابعنوان کنترل انجام گردید. اطلاعات مربوط به آرتریت روماتوئید، وجود فاکتور روماتوئید و عوامل محیطی در بیماران وکنترل ثبت گردید و با استفاده از روش t test وX2 به مقایسه متغیرهای کمی و کیفی پرداخته شد و 05/0p< معنی‌دار تلقی شد و برای محاسبه شانس مواجهه از Odd Ratio استفاده گردید.
یافته ها :بین گروه آرتریت روماتوئید و کنترل تفاوتی از نظر سن، مصرف سیگار، آسم یا آلرژی، سابقه تروما یا جراحی، واکسیناسیون، سابقه مرگ والدین قبل از بلوغ و شهرنشینی وجود نداشت. سابقه طلاق در 7/12 درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید وجود داشت در حالی که در گروه کنترل هیچ موردی از طلاق گزارش نشد (04/0p=). سطح تحصیلات ارتباط معکوس با وقوع آرتریت روماتوئید داشت(03/0=p) و میزان OR معادل 69/1 بود (55/2-12/1CI 95% = ) نگهداری از حیوانات و تعداد بیش از سه فرزند در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید بیشتر بود ولی تفاوت معنی‌دار نبود. شروع بیماری در فصل زمستان در گروه سرونگاتیو بیشتر از سروپوزیتیو بود (02/0= p).
استنتاج :سطح تحصیلات پائین با وقوع آرتریت روماتوئید مرتبط است. شروع بیشتر بیماری در فصل زمستان، نیاز به بررسی بیشتر دارد.
متن کامل [PDF 268 kb]   (2289 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb