دوره 16، شماره 53 - ( مرداد 1385 )                   جلد 16 شماره 53 صفحات 92-96 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vasheqani F, Atarod Z. A comparision between Plasma lipids concentration in preeclamptic and normotensive women. J Mazandaran Univ Med Sci. 2006; 16 (53) :92-96
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-912-fa.html
واشقانی فراهانی فرزانه، عطارد زلیخا. بررسی رابطه سطح لیپیدهای سرم با پره اکلامپسی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1385; 16 (53) :92-96

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-912-fa.html


چکیده:   (9976 مشاهده)
سابقه و هدف : پره‌اکلامپسی (Preeclampsia) عارضه شایع نیمه دوم حاملگی، با شیوع نسبی پنج تا ده درصد است و با افزایش مرگ و میر و بیمارگنی مادر و جنین همراه می‌باشد. با توجه به عوامل خطرساز متعددی که مطرح شده، اخیرا بر نقش پراکسیدهای لیپیدی نیز تاکید شده است لذا این مطالعه با هدف مقایسه لیپیدهای پلاسما در زنان پره اکلامپتیک، با زنان دارای فشارخون طبیعی صورت گرفته است.
مواد و روش‌ها : این مطالعه به صورت مورد- شاهدی (Case-Control) بر روی مادران باردار مراجعه‌کننده به بیمارستان امام خمینی در سال 1383 انجام شده است. یکصد زن باردار با تشخیص پره‌اکلامپسی به عنوان گروه مورد و یکصد زن باردار که به علتی غیر از پره‌اکلامپسی، با فشار خون طبیعی بستری شده بودند، به‌عنوان گروه شاهد انتخاب شدند که این دو گروه از نظر سن مادر و سن بارداری با یکدیگر همسان سازی شده بودند. انجام آزمایش‌های تری‌گلیسرید، کلسترول، HDL ، LDL بر اساس کالریمتری و روش آنزیماتیک بود. در مقایسه آماره ها ، از آزمون آماری T – Test استفاده شده است .
یافته‌ها : میران تری گلیسرید در گروه مورد، بیش‌تر و تفاوت، معنی‌دار بود (P<0/001). میزان کلسترول در گروه مورد، بیش‌تر و تفاوت معنی‌دار بود (P<0/01). میزان HDL در گروه مورد، کم‌تر و تفاوت معنی‌دار بود(P<0/03) و میزان LDL در گروه مورد، بیش‌تر و تفاوت معنی دار نبود.
استنتاج : با توجه به افزایش لیپیدهای سرم در بیماران پره‌اکلامپتیک نسبت به بیماران دارای فشارخون طبیعی، اندازه‌گیری لیپیدهای سرم می‌تواند به عنوان یک معیار پیش‌بینی‌کننده زود رس پره‌اکلامپسی مطرح باشد.
متن کامل [PDF 100 kb]   (1276 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb