دوره 26، شماره 145 - ( بهمن 1395 )                   جلد 26 شماره 145 صفحات 318-331 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharif Nia H, Sharif S P, Esmaeili R, Goudarzian A H, Tahmasbi B, Yaghoobzadeh A et al . Factors Influencing the Level of Death Depression in Patients with Cancer: A Path Analysis. J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 26 (145) :318-331
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9509-fa.html
شریف نیا سید حمید، شریف سعید پهلوان، اسماعیلی روانبخش، گودرزیان امیرحسین، طهماسبی بهرام، یعقوب زاده آمنه و همکاران.. عوامل مؤثر بر سطح افسردگی مرگ در مبتلایان به سرطان: یک تحلیل مسیر. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1395; 26 (145) :318-331

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9509-fa.html


چکیده:   (2815 مشاهده)

سابقه و هدف: شیوع بالای افسردگی مرگ در مبتلایان به سرطان رایج است، به طوری که عوامل مختلفی می‌تواند سطح آن را تغییر دهد. لذا مطالعه حاضر با هدف تبیین عوامل و یافتن یک مسیر متناسب بر افسردگی مرگ انجام شد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه‌ی توصیفی- تحلیلی که از فروردین تا تیر سال 1395 انجام شد، 497 مددجو که با تشخیص سرطان به مرکز سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) ساری و مرکز سرطان استان کرمان مراجعه کرده بودند، با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس وارد مطالعه شدند. داده‌ها به کمک فرم مشخصات فردی، مقیاس افسردگی مرگ و مقیاس مقابله مذهبی پارگامنت جمع آوری شدند.

یافته‌ها: میانگین سنی و نمره افسردگی مرگ در بیماران مبتلا به سرطان به ترتیب 22/15±38/48 سال و 40/18±92/69 بود. نتایج رگرسیون خطی چندگانه نشان داد متغیرهای وضعیت اقتصادی (37/5B=)، مرحله پیشرفت سرطان (80/2-B=) و نمره رفتارهای مقابله مذهبی (34/0-B=) به عنوان متغیرهای پیشگوی افسردگی مرگ هستند. مدل تحلیل مسیر مشخص کرد وضعیت اقتصادی و مرحله پیشرفت سرطان هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم و رفتارهای مقابله مذهبی تنها بر سطح افسردگی مرگ تأثیر می‌گذارند.

استنتاج: با توجه به مدل شناسایی شده به کمک تحلیل مسیر، تنها متغیری که تأثیر مستقیم بر سطح افسردگی مرگ دارد، رفتارهای مقابله مذهبی است که خود تحت تأثیر مرحله سرطان قرار می‌گیرد. با این حال متغیرهای وضعیت اقتصادی و مرحله سرطان با تأثیر مستقیم و غیر مستقیم می‌توانند سطح افسردگی مرگ را در بیماران مبتلا به سرطان تحت تأثیر قرار دهند.

متن کامل [PDF 827 kb]   (889 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb