دوره 27، شماره 153 - ( مهر 1396 )                   جلد 27 شماره 153 صفحات 84-94 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aramesh Z, Mazloum R, Aghebati N, Mashhadi Nejad H. Comparing the Efficacy of Nursing Care based on ESI Triage and Roy Adaptation Model in Predicting the Need for ICU or Ward Admission among Head Trauma Patients . J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (153) :84-94
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9513-fa.html
آرامش زهرا آرامش، مظلوم رضا، عاقبتی ناهید، مشهدی نژاد حسین. مقایسه کارآمدی ابزار تریاژ ESI و ابزار تریاژ پرستاری مبتنی بر الگوی سازگاری Roy در پیش بینی نیاز به بستری در بخش مراقبت ویژه و عادی در بیماران با ترومای سر. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (153) :84-94

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9513-fa.html


چکیده:   (2174 مشاهده)
سابقه و هدف: ترومای سر یکی از مهمترین علتهای مرگ و میر و معلولیت ناشی از آسیبهای تروماتیک میباشد. بررسی بیمار ترومایی یک فرایند فعال شامل بررسی اولیه (تریاژ) و بررسی ثانویه است. در این زمینه ابزارهای تریاژ گوناگونی طراحی و به کار گرفته شدهاند. تاکنون ابزاری اختصاصی و دقیق برای تریاژ ترومای سر معرفی نشده است. این مطالعه به بررسی و مقایسه کارآمدی ابزار تریاژ ESI با ابزار تریاژ پرستاری مبتنی بر بعد فیزیولوژیک الگوی سازگاری ROY در پیشبینی نیاز به بستری در ICU در بیماران ترومای سر میپردازد.
مواد و روشها: یک مطالعه کارآزمایی بالینی در سال 95 بر روی 400 بیمار مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان شهید کامیاب مشهد انجام شد. بیماران به روش بلوکی و بر اساس روز پذیرش، به یکی از دوگروه تریاژ ESI و تریاژ ROY اختصاص یافتند. 12 ساعت بعد از تریاژ، وضعیت بیماران مبنی بر تداوم بستری در ICU یا بخش مورد پیگیری قرار گرفت. در نهایت میزان خطای دو ابزار محاسبه و مقایسه شد.
یافتهها: نتیجه آزمون کاپا نشان داد که اختلاف معنیداری بین پیشبینی تریاژ ESI و تریاژ ROY از نظر بستری در ICU در مرحله اول وجود ندارد (0.123P=)، اما از نظر وضعیت تداوم بستری مشخص شد که ابزار تریاژ ROY به طور معنیداری خطای کمتری در پیشبینی نیاز به تداوم بستری در ICU یا انتقال به بخش داشت (0.012P=).
استنتاج: تریاژ ROY در مقایسه با تریاژ ESI میتواند خطای کمتری در پیشبینی پیامدهای اورژانسی بیماران ترومای سر داشته باشد.
 
متن کامل [PDF 238 kb]   (544 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: طب اورژانس

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb