دوره 27، شماره 153 - ( مهر 1396 )                   جلد 27 شماره 153 صفحات 146-162 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadnia E, Haseli A, Karamat A. Therapeutic Interventions Conducted on Improving Women’s Sexual Satisfaction and Function during Reproductive Ages in Iran: A Systematic Review. J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (153) :146-162
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9686-fa.html
احمدنیا الهه، حاصلی آرزو، کرامت افسانه. مداخلات درمانی جهت بهبود عملکرد و رضایت جنسی زنان سنین باروری در ایران: مرور سیستماتیک مقالات منتشر شده. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (153) :146-162

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9686-fa.html


چکیده:   (4805 مشاهده)

سابقه و هدف: عملکرد جنسی سالم یک مولفه ضروری برای ایجاد یک زندگی شاد و موفق است. تاکنون در دنیا مداخلات درمانی زیادی برای بهبود عملکرد جنسی و یا درمان اختلالات آن انجام شده است. این مطالعه با هدف تعیین نوع مداخلات درمانی انجام گرفته در این خصوص در زنان سنین باروری ایران انجام شده است.
مواد و روشها: در این مطالعه، مرور سیستماتیک در بانکهای اطلاعاتی IranMedex، Magiran ،IranDoc،Cochrane Library ، MEDLINE/PubMed ، Scopus وGoogle Scholar تا فوریه 2016 انجام شد. تمام کارآزماییهای بالینی که مداخلاتی جهت بهبود عملکرد و یا رضایت جنسی زنان در ایران انجام داده بودند، در بانکهای مورد نظر، مورد بررسی قرار گرفتند. در نهایت 12 مقاله که دارای شرایط ورود به مطالعه بودند وارد شدند. اطلاعات استخراج شده از مطالعات به برگه دادهها انتقال یافت و تجزیه و تحلیل کیفی مطالعات انجام شد.
یافتهها: در دوازده کارآزمایی بالینی که بر روی 868 زن در سنین باروری انجام شده بود، بیشترین مداخلات از نوع روشهای غیر دارویی و اغلب درمانهای روانشناختی با رویکرد شناختیرفتاری بود (6/41 درصد). سایر روشهای مورد استفاده شامل مدل مشاورهای PLISSIT، آموزش جنسی، داروهای گیاهی و ورزشهای کف لگن بود.
استنتاج: مطالعات انجام گرفته در زمینه ارتقاء عملکرد و رضایت جنسی در ایران و نیز تنوع مداخلاتی در این زمینه در مقایسه با مطالعات انجام شده در دنیا بسیار محدود است. با توجه به اهمیت موضوع و شیوع اختلالات جنسی در زنان ایرانی و نیز عدم تجانس اطلاعاتی در این زمینه در مقالات، انجام کارآزماییهای بالینی مناسب با استفاده از ابزارهای استاندارد و بومی شده و استفاده از مداخلات مختلفی که با فرهنگ اسلامی ایرانی سازگار است، توسط محققین مورد نیاز است.
 

واژه‌های کلیدی: ایران، عملکرد جنسی، رضایت جنسی، زنان
متن کامل [PDF 327 kb]   (2887 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: زنان و زایمان و نازایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb