دوره 28، شماره 160 - ( اردیبهشت 1397 )                   جلد 28 شماره 160 صفحات 106-122 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzaei M, Mohammadi-Moghadam F. Introduction of a New and Multilateral Approach in Rapid Health Impact Assessment of Development Projects: A Case Study of Saman Sport-Tourism Project. J Mazandaran Univ Med Sci. 2018; 28 (160) :106-122
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9720-fa.html
میرزائی محسن، محمدی مقدم فاضل. معرفی رویکردی چند جانبه و نوین در ارزیابی سریع اثرات سلامت طرح های توسعه ای، مطالعه موردی طرح گردشگری-ورزشی سامان. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1397; 28 (160) :106-122

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9720-fa.html


چکیده:   (1706 مشاهده)
سابقه و هدف: ارزیابی اثرات سلامت بهطور خاص به بررسی پیامدهای مثبت و منفی اثرات توسعه بر سلامت جوامع انسانی میپردازد که به تازگی در ایران مطرح شده است. از آنجا که سلامت انسان در بردارنده طیف بسیار گستردهای از عوامل است، لذا پیش بینی و برآورد این اثرات نیاز به ابزارهایی مناسب و کارآمد دارد.
مواد و روش ها: در این مطالعه موردی، پس از جمعآوری دادهها و تشکیل بانک اطلاعاتی از وضعیت بهداشت منطقه، این مطالعه در سه گام اصلی شامل: گام اول، ارزیابی اپیدمیولوژی و مخاطرات بهداشتی مهم ترین بیماری ها، گام دوم، ارزیابی اثرات سلامت پروژه به تفکیک ریز فعالیتها و گام سوم، ارزیابی اثرات در اجزاء سه گانه سلامت، شامل سلامت فیزیکی، سلامت متا فیزیک و عوامل اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی انجام گرفت. اثرات مثبت و منفی پروژه ارزیابی گردید و با تکیه بر نظرات متخصصان چند رشته ای، امتیاز دهی و کمّیسازی شد.
یافته ها: مطابق با امتیازات نهایی محاسبه شده، بیشترین نگرانی در ارتباط با توسعه پیشنهادی مربوط به بیماریهای اسهالی، انگلهای روده ای، ورم های ملتحمه و سالک بوده است. از سوی دیگر، پیشگیری و کاهش احتمال وقوع بیماریهای ناشی از عدم آگاهی و چالش ورود افراد جدید به منطقه، نیازمند برنامهریزی فرهنگی و اجتماعی وسیعی میباشد.
استنتاج: نتایج کمّی، دقیق، سریع و تکرار پذیر حاصل از اجرای این رویکرد چند جانبه ماتریسی، توانست در هر مرحله چندین اثر مثبت و منفی را پیش بینی نماید، که منجر به ارائه راهکارهای مدیریتی جامعی برای تخفیف اثرات منفی و ارتقاء کیفیت طرح پیشنهادی شده است. در نهایت اجرای طرح پیشنهادی مشروط بر انجام اقدامات اصلاحی و اجرای برنامه پایش سلامت، بلامانع برآورد گردید.
 
متن کامل [PDF 1078 kb]   (429 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: تکنولوژی کنترل محیط زیست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb