دوره 27، شماره 148 - ( اردیبهشت 1396 )                   جلد 27 شماره 148 صفحات 22-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shadan B, Zibaei S, Zia-Jahromi N. Uploading Camel Milk Lactoferrin onto Perflourooctylbromide Nanoparticles and its Effect on the Growth of Osteoblasts Cell Line MG-63 . J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (148) :22-31
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9952-fa.html
شادان بهناز، زیبائی سعید، ضیاء جهرمی نوشا. بارگذاری لاکتوفرین شیر شتر بر روی نانو ذرات پر فلوئورو اکتیل برماید و بررسی اثر آن بر رشد سلول های استئوبلاست M G-63. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (148) :22-31

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9952-fa.html


چکیده:   (3106 مشاهده)

سابقه و هدف: پوکی‌استخوان بیماری بسیارشایع می‌باشدکه می‌تواند به سلامت ساختاری‌استخوان‌آسیب برساند.لاکتوفرین نقش بهسزایی در افزایش استخوان‌‌زایی دارد. پرفلوئورو اکتیل‌برماید به عنوان نانوذره خنثی و حامل دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از تحقیق حاضر، بارگذاری لاکتوفرین شیر شتر بر روی این نانوذره و بررسی اثر آن بر رشد سلولهای استئوبلاست M G-63 میباشد.

مواد و روشها: پس ازخالص سازی لاکتوفرین شیر شتر،. نانوذرات پرفلوئورواکتیل‌برماید با استفاده از روش ساخت امولسیون روغن در آب (O/W) تهیه و با روش‌های اندازه‌گیری، پتانسیل زتا و طیف سنجی تریپتوفان فلورسانس قبل و بعد از بار گذاری مورد بررسی قرار گرفت. غلظت‌های 100، 50 و 25 میکروگرم بر میلی لیتر لاکتوفرین بر روی نانو ذرات بارگذاری شد و اثر لاکتوفرین بارگذاری شده و بدون بارگذاری ولاکتوفرین استاندارد برروی سلول‌های استئوبلاست با استفاده از آزمایش MTT مورد بررسی قرار گرفت.

یافتهها: نتایج نشان داد که سلول‌های استئوبلاست در مجاورت با لاکتوفرین بارگذاری نشده و لاکتوفرین پس از بارگذاری توسط PFOB، افزایش رشد داشته اند و این افزایش رشد در مقایسه با هم (به طور کلی در هر سه غلظت نسبت به هم) اختلاف معنیداری α<1%)) ندارد، اما افزایش رشد در غلظت‌های مختلف لاکتوفرین نسبت به هم در هر دو مورد لاکتوفرین بارگذاری شده بر روی نانوذره و لاکتوفرین بدون بار گذاری (اثر غلظتهای مختلف نسبت به هم) اختلاف معنیداری α<5%)) دارد.

استنتاج: لاکتوفرین شیر شتر باعث رشد سلول‌های استئوبلاست رده MG-63 می‌شود و امکان بارگذاری آن بر روی نانو ذارات PFOB وجود داردواز این نانو ذرات میتوان به عنوان حامل لاکتوفرین استفاده نمود.

متن کامل [PDF 473 kb]   (922 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb