دوره 27، شماره 148 - ( اردیبهشت 1396 )                   جلد 27 شماره 148 صفحات 100-121 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghan S, Rezaei Kalantari R, Azari A. Nitrobenzene Degradation from Aqueous Solutions Using Zero-valent Iron Nanoparticles / Polyaniline Composite. J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (148) :100-121
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9964-fa.html
دهقان سمانه، رضایی کلانتری روشنک، آذری علی. بررسی تخریب نیتروبنزن در محلول های آبی با استفاده از نانوکامپوزیت آهن صفر ظرفیتی/پلی آنیلین. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (148) :100-121

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9964-fa.html


چکیده:   (3767 مشاهده)

سابقه و هدف: نیتروبنزن (NB) به عنوان ماده اصلی سوختهای مصنوعی، پاک‌کنندهها، لاستیک، مواد منفجره بوده و در ابعاد وسیع به محیط زیست و آب‌های زیرزمینی تخلیه می‌شود. این ترکیب به عنوان یک آلاینده آلی مقاوم، با سمیت بالا و دارای ساختار شیمیایی پایدار تلقی شده و در غلظت های پایین توانایی ایجاد مخاطرات جدی برای سلامت انسان ها و اکوسیستم را داراست. بنابراین هدف از مطالعه حاضر، سنتز نانوفیبر‌کامپوزیت پلی‌آنیلین/ آهن صفر‌ظرفیتی (CNFs) و بررسی توانایی آن در تخریب نیتروبنزن از محیط آبی میباشد.

مواد و روشها: مشخصات CNFs با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی، میکروسکوپ الکترونی انتقالی، پراش اشعه ایکس و مغناطیس‌‌سنج لرزشی تعیین شد. تاثیر پارامترهای بهره‌برداری مانند pH، غلظت اولیه نیتروبنزن و دوز نانو‌کامپوزیت بر تخریب نیتروبنزن توسط روش سطح‌ پاسخ مورد تجزیه و ‌تحلیل قرار ‌گرفت. برای بررسی اثر متقابل بین متغیرها از مدل Box-Behnken استفاده شد و آنالیز واریانس به عنوان روش آماری آنالیز پاسخ ‌ها در ‌نظر گرفته شد.

یافتهها: نتایج آنالیز واریانس نشان داد که رابطه معنی‌داری بین مدل و داده‌های آزمایش وجود دارد. هم چنین مشاهدات بیانگر این موضوع است که توزیع باقیمانده‌ها دارای شکلی نرمال بوده و فاکتورهای pH، غلظت NB، دوز نانو‌کامپوزیت و اثر ‌متقابل غلظت NB و دوز نانو‌کامپوزیت در حذف NB اثری معنادار داشته اند. راندمان حذف بیش از 98 درصد در شرایط بهینه (pH=2، غلظت NB =mg/l40 و دوز CNFs =g/l 88/0) در زمان 45 دقیقه حاصل شد. آستانه تشخیص (LOD) و آستانه تعیین مقدار (LOQ) به ترتیب 5/1 و 5 میلی گرم در لیتر محاسبه گردید.

استنتاج: بر اساس نتایج حاصل می‌توان اذعان داشت CNFs کارایی قابل قبولی در تخریب NB دارد. بررسی‌های سینتیکی نیز نشان داد که فرایند تخریب NB توسط نانو‌کامپوزیت از مدل سینتیکی درجه یک پیروی می‌کند. از طرفی، جداسازی این نانوکامپوزیت به دلیل خاصیت مغناطیسی، امری ساده بوده که می‌تواند کاربرد آن را بهبود دهد.

متن کامل [PDF 717 kb]   (823 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb