دوره 25، شماره 131 - ( آذر 1394 )                   جلد 25 شماره 131 صفحات 98-107 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalili A, Mohammadnia-Afrouzi M, Maleki I, Hosseini V, Taghvaei T, Hossein-Nattaj H et al . Study of Regulatory T cells in Patients with Crohn Disease. J Mazandaran Univ Med Sci. 2015; 25 (131) :98-107
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6575-fa.html
خلیلی علی، محمدنیا افروزی موسی، ملکی ایرج، حسینی وحید، تقوایی ترنگ، حسین نتاج هادی و همکاران.. بررسی تعداد سلول‌های T تنظیمی در بیماران مبتلا به بیماری کرون. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1394; 25 (131) :98-107

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-6575-fa.html


چکیده:   (4053 مشاهده)

سابقه و هدف: کرون یک بیماری اتوایمیون می‌باشد که شکست تحمل نسبت به آنتی‌ژن‌های روده‌ای، نقشی محوری در پاتوژنز این بیماری ایفاء می‌کند. سلول‌های T تنظیمی (Treg) پاسخ های ایمنی نسبت به آنتی‌ژن‌های خودی و بیگانه را کنترل می‌کنند و نقش مهمی در حفظ تحمل به خود دارند؛ لذا در این مطالعه، فراوانی سلول‌های Treg در خون محیطی بیماران کرون در مقایسه با گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: در یک مطالعه مورد شاهدی، تعداد 18 نفر از بیماران مبتلا به بیماری کرون و 20 نفر داوطلبین سالم، انتخاب شدند. سلول‌های تک هسته ای خون محیطی این افراد جدا گردید و سپس فراوانی سلول های Treg با شاخص‌های CD4+CD25+FoxP3+CD127low/– و سلول‌های T اجرایی فعال شده با شاخص‌های  CD4+CD25+FoxP3در خون محیطی بیماران کرون و گروه کنترل با فلوسیتومتری بررسی شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزارهای GraphPad Prism و SPSS آنالیز شدند.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که فراوانی سلول‌های Treg در خون محیطی بیماران کرون در مقایسه با گروه کنترل به طور معنی‌داری کم‌تر بود. هم چنین یک کاهش معنی‌دار در نسبت سلول‌های Treg به سلول‌های T اجرایی فعال شده در بیماران کرون در مقایسه با گروه کنترل مشاهده شد.

استنتاج: نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که بیماری کرون با کاهش ذخیره سلول‌های Treg خون محیطی مرتبط می‌باشد. هم‌چنین به نظر می‌رسد که تعادل و بالانس بین سلول‌های T تنظیمی و سلول‌های T اجرایی فعال شده در این بیماران مختل می‌باشد.

متن کامل [PDF 279 kb]   (1146 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: ايمونولوژي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb