دوره 31، شماره 197 - ( خرداد 1400 )                   جلد 31 شماره 197 صفحات 143-153 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Montazeriyoun M R, Bagheri R, Haghighat Monfared J. Determining and Weighting Effective Criteria in Selecting Qualitative Comparative Indicators for Tumor Diagnosis Software Applications in Brain MRI Using Delphi Method and Fuzzy Analytic Hierarchy Process. J Mazandaran Univ Med Sci. 2021; 31 (197) :143-153
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-16147-fa.html
منتظریون محمدرضا، باقری روح اله، حقیقت منفرد جلال. تعیین و وزن دهی معیارهای موثر در انتخاب شاخص های مقایسه ای کیفی نرم‌افزارهای تشخیص تومور در تصاویر MRI مغز با استفاده از روش دلفی و آنالیز سلسله مراتبی فازی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1400; 31 (197) :143-153

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-16147-fa.html


چکیده:   (73 مشاهده)
 سابقه و هدف: برای ارزیابی و مقایسه نرمافزارهای مختلف میتوان از شاخصهای زیادی استفاده نمود، ولی شاخصهایی که مختص مقایسه نرمافزارهای تفکیک بافت توموری از بافت سالم در تصاویر MRI مغز استخراج شده باشند، در حال حاضر موجود نمیباشد. هدف از این مطالعه، تعیین معیارهای مناسب جهت انتخاب نرمافزار بهینه برای تشخیص تومور در تصاویر MRI مغز است.
مواد و روشها: مطالعه حاضر یک پژوهش کیفی و از نوع کاربردی است که طی  10مرحله طراحی و اجرا شد. در این مطالعه ابتدا با استفاده از تکنیک دلفی و نظرات خبرگان ( 30نفر) معیارهای مناسب برای انتخاب نرم‌افزار بهینه تعیین شد و سپس هر کدام از این معیارها وزن‌دهی و اولویت‌بندی شدند.
یافتهها: با ارائه پرسشنامه به متخصصین حوزه IT و نرم‌افزار و تکمیل آن توسط متخصصین، 15 معیار استخراج شد که در این میان معیار " امکان استفاده نتایج در آموزش" با 93 درصد بیشترین فراوانی موافق و معیار " امکان استفاده از نرمافزار در محیط درمانی" با 47 درصد کمترین فراوانی موافقت را کسب نمودند. همچین این دو معیار به ترتیب با 1443/0 و 011/0 بیشترین و کمترین وزن نسبی را از آن خود نمودند.
استنتاج: با توجه به نتایج و نظرات متخصصین می توان به این نتیجه رسید که در حال حاضر متخصصین حوزه فناوری اطلاعات و نرم‌افزار، این نرمافزارها را بیشتر مناسب حوزه آموزش و پژوهش میدانند تا حوزه تشخیص و درمان. بنابراین با این پیش زمینه ذهنی، نرمافزارها را با توجه به میزان کارآیی در حوزه تحقیق و آموزش دستهبندی و رتبهبندی خواهند نمود.
متن کامل [PDF 762 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: مدیریت اطلاعات سلامت

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb