دوره 33، شماره 225 - ( مهر 1402 )                   جلد 33 شماره 225 صفحات 15-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shokati Sayad M, Ramezanpour Z, Talebpour Amiri F, Akbari S, Naderi M, Shaki F. Protective Effect of Pentoxifylline on Amikacin-Induced Renal Toxicity in Mice. J Mazandaran Univ Med Sci 2023; 33 (225) :1-15
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-17906-fa.html
شوکتی صیاد محمد، رمضان پور زهرا، طالب پور امیری فرشته، اکبری شعله، نادری ملوس، شکی فاطمه. اثر محافظتی پنتوکسی فیلین بر روی سمیت کلیوی ناشی از آمیکاسین در موش‌های سوری. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1402; 33 (225) :1-15

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-17906-fa.html


چکیده:   (988 مشاهده)
سابقه و هدف: آمیکاسین یک آنتی‌بیوتیک آمینوگلیکوزیدی رایج با شروع عمل سریع، هزینه کم و اثربخشی آنتی‌باکتریال بالا است. با این حال، مصرف طولانی مدت آن با سمیت کلیوی همراه می‌باشد که این امر نگرانی قابل توجهی برای بیمارن است. از این رو مطالعه حاضر به منظور ارزیابی اثر محافظتی پنتوکسی‌فیلین در برابر نفروتوکسیسیتی ناشی از آمیکاسین در موش‌های سوری نر طراحی شده است.
مواد و روشها: در این مطالعه از 42 سر موش سوری نر بالغ نژاد Balb/c استفاده شد، که در 7 گروه تقسیم شدند. گروه‌ها شاملI (کنترل)، II(آمیکاسین mg/kg/day500)، III تا V آمیکاسین با پنتوکسی فیلین (50، 100 و mg/kg/day 200)، VI آمیکاسین با ویتامینC (mg/kg/day500) و VII (پنتوکسی‌فیلین به تنهایی با دوز mg/kg/day200) بود. تمامی تجویزها به صورت داخل صفاقی برای 15 روز پشت سرهم انجام شد. سپس بافت‌های کلیه جدا شد و فاکتورهای مختلفی از جمله ذرات فعال اکسیژن (ROS)، پروتئین کربونیل(PrC)، لیپیدپراکسیداسیون(LPO)، محتوای آنتی‌اکسیدانی (گلوتاتیون) و بیان ژن‌های آپوپتوز (Bax و Bcl2) در این بافت ارزیابی شد. هم‌چنین، سطوح سرمی اوره خون و کراتینین و تغییرات بافت شناسی مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: در این مطالعه تجویز آمیکاسین منجر به تغییرات قابل توجه در پاتولوژی بافت و هم‌چنین سطح اوره و کراتینین شد. هم‌چنین باعث افزایش قابل توجهی در سطوح ROS، LPO وPrC در بافت کلیه شد و ذخایر گلوتاتیون احیا را کاهش داد(0/05P<). آمیکاسین باعث افزایش معنیداری در نسبت بیان Bax/Bcl2 نیز گردید(0/05P<). به‌علاوه، پنتوکسی فیلین مارکرهای استرس اکسیداتیو القا شده توسط آمیکاسین را تخفیف داد. علاوه بر این، تغییرات بیوشیمیایی و پاتولوژیک ناشی از آمیکاسین را بهبود بخشید. هم‌چنین، تیمار با پنتوکسی فیلین بیان ژن Bax را کاهش و بیان ژنBcl2 را به‌طور معنیداری افزایش داد(0/05P<).
استنتاج: پنتوکسی فیلین اثرات محافظتی قابل توجهی در برابر سمیت کلیوی ناشی از آمیکاسین نشان داد که احتمالا به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد آپوپتوتیک آن می‌باشد. بنابراین میتوان آن را به‌عنوان یک عامل درمانی در برابر اثرات سمی ناشی از آمیکاسین در بافت کلیه موثر در نظر گرفت.
متن کامل [PDF 444 kb]   (591 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: سم شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb