دوره 34، شماره 234 - ( تیر 1403 )                   جلد 34 شماره 234 صفحات 73-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirhosseini M, Afzali M, Molla Hoseini H, Aghabagheri Tezerjani B. Antibacterial and Cytotoxicity Activity Polypropylene Span band Non-Woven Fabric Coated by Nisin-Chitosan. J Mazandaran Univ Med Sci 2024; 34 (234) :61-73
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-19770-fa.html
میرحسینی محبوبه، افضلی مائده، ملاحسینی حسین، آقا باقری طزرجانی بطول. بررسی فعالیت ضد باکتریای و سمیت سلولی پارچه بی‌بافت اسپان‌باند پلی‌پروپیلن پوشش داده شده با نایسین-کیتوسان. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1403; 34 (234) :61-73

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-19770-fa.html


چکیده:   (77 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه منسوجات فعال شده زمینه جدیدی از کاربرد را جدا از کاربردهای استاندارد نساجی ایجاد کردهاند. عملکردهای جدید این محصولات برای مثال، خواص ضدمیکروبی در این منسوجات افزایش یافته است. زمینههای کاربردی نساجی جدید برای حوزههای خاصی از مراقبت‌های بهداشتی و هم‌چنین صنعت، پوشاک ورزشی و منسوجات خانگی شناخته شده است. پیشرفت‌ها در زمینه منسوجات ضدباکتری توجه فزاینده‌ای را به خود جلب کرده است، زیرا این روش‌ها ابزاری برای حل چالش‌های جدی سلامت مانند رشد بیش از حد باکتری‌ها هستند. تحقیقات زیادی در زمینه افزودن مواد مصنوعی و سمی به پارچه‌ها مانند تریکلوزان نانو نقره یا سایر فلزات و مواد آلی برای تولید پارچه‌های ضد میکروبی انجام شده است. این پارچهها با اتصال به پروتئینهای داخل سلولی و غیرفعال‌کردن این پروتئین‌ها، باکتری‌ها را از بین می‌برند. هم‌چنین با استفاده از این مواد شیمیایی می‌توان گفت که محتوای فلزات سنگین در این منسوجات را افزایش می‌یابد. کاربرد فلزات سنگین در منسوجات ضد میکروبی توسط بسیاری از استانداردهای محیطی محدود شده است. بنابراین توصیه می‌شود از عوامل ضد میکروبی طبیعی مانند نایسین و کیتوسان برای تولید پارچه‌های ضدمیکروبی سازگار با محیط زیست و ایمن استفاده شود. فرآیند تکمیل پارچه با عوامل ضد باکتری طبیعی که محیط زیست و سلامتی انسان را حفظ می‌کنند، امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بنابراین هدف این مطالعه تولید پارچه پوشش داده شده با کیتوسان و نایسین و بررسی خاصیت ضدمیکروبی آن است.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی آزمایشگاهی، کیتوسان برای اتصال نایسین به سطح پارچه غیر بافته اسپان باند پلی‌پروپیلن استفاده شد. نمونههای پارچه با محلول حاوی کیتوسان و نایسین با استفاده از روش پد خشک پوشانده شدند. ظاهر، رنگ و نرمی پارچه‌های روکش شده با پارچه بدون روکش مقایسه شد. خواص اتصال، نایسین و کیتوسان روی پارچه با استفاده از تکنیک FTIR (تبدیل فوریه مادون قرمز) مورد بررسی قرارگرفت. برای بررسی خواص ضدمیکروبی نمونه‌های پارچه از روش انتشار در آگار و روش استاندارد (ASTME2149-01) استفاده شد. اثر ضد باکتریایی نمونه‌های پارچه در برابر باکتریهای رایج مانند اشریشیاکلی، سودوموناس آئروژینوزا، استافیلوکوکوس اورئوس، باسیلوس سرئوس، لیستریا مونوسیتوژنز و انتروکوکوس فکالیس اندازه‌گیری شد. سپس از ده دوره شستشو، دوام ویژگی ضدباکتری این پارچه‌ها بررسی شد. هم‌چنین، سمیت این پارچه بر روی سلول‌های فیبروبلاست با استفاده از روش رنگ سنجی MTT پس از هفت روز تعیین شد.
یافتهها: پارچه‌های پوشش داده شده با کیتوسان و نایسین از نظر ظاهر و نرمی تفاوت چندانی با نمونه شاهد ندارند. تغییرات مشاهده شده در طیف FTIR، مانند ظهور پیک‌های جذب جدید و پیک‌های اضافی مرتبط با پیوند پپتیدی، ادغام موفقیت‌آمیز نایسین و کیتوسان را در پارچه تایید می‌کند. نتایج ضد باکتری نشان داد که نایسین اثر ضد باکتری پارچه‌های پوشش داده شده در برابر باسیلوس سرئوس، استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا را افزایش داده است. ویژگی‌های ضدباکتری پارچه‌های پوشش داده شده با کیتوسان- نایسین بعد از شستشو در برابر باسیلوس سرئوس، استافیلوکوکوس اورئوس، انتروکوکوس فکالیس، لیستریا مونوسیتوژنز، اشریشیاکلی و سودوموناس آئروژینوزا به‌ترتیب حفظ شد. هم‌چنین، پوشش کیتوسان-نایسین نشان داد که حتی پس از یک هفته، سمیت معنی‌داری در سلول‌های فیبروبلاست ایجاد نمی‌کند.
استنتاج: لایه کامپوزیت کیتوزان- نایسین دارای پتانسیل بالایی برای کاربردهای ضد میکروبی در زمینه‌های مختلف، مانند امکانات مراقبت‌های بهداشتی و صنعت نساجی است. هم‌چنین، این روش یک راهکار نوآورانه برای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست ارائه می‌دهد.
 
متن کامل [PDF 745 kb]   (46 دریافت)    

نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: ميکروبيولوژي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb