دوره 34، شماره 234 - ( تیر 1403 )                   جلد 34 شماره 234 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shiri M, Azadbakht M, Mobini M, Asgari Rad H, Amirkhanloo S, Fakhri M et al . Investigating the Clinical Effect of Arthrohil Lipogel on Osteoarthritis Patients: A Double-Blind Randomized Clinical Trial Study. J Mazandaran Univ Med Sci 2024; 34 (234) :1-12
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20266-fa.html
شیری مهناز، آزادبخت محمد، مبینی مریم، عسگری راد حسین، امیرخوانلو شروین، فخری مولود و همکاران.. بررسی تاثیر بالینی لیپوژل آرتروهیل بر بیماران استئوآرتریت: یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی دو سوکور. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1403; 34 (234) :1-12

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20266-fa.html


چکیده:   (121 مشاهده)
سابقه و هدف: استئوآرتریت شایعترین بیماری مفصلی در انسان است که علائم اصلی آن درد و خشکی مفاصل است. از طرفی زانو، شایعترین مفصلی است که گرفتار استئوآرتریت میشود. اهداف اصلی در درمان این بیماری کاهش درد و بازگرداندن عملکرد و بهبود کیفیت زندگی بیمار است. در بسیاری از مناطق دنیا از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، به‌عنوان درمان خط اول بیماری استئوآرتریت استفاده میشود. اما هم‌چنان محققان به بررسی درمان‌های گیاهی و جایگزین می‌پردازند. لذا این مطالعه با هدف، ساختن یک لیپوژل گیاهی موضعی، انجام پذیرفت که بتواند در بهبود علائم استئوآرتریت موثر باشد.
مواد و روشها: این مطالعه یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور می‌باشد. هفتاد بیمار به‌صورت تصادفی از بین مراجعه‌کنندگان به مطب پزشک روماتولوژیست وبا تشخیص استئوآرتریت و رد بیماری‌های سیستمیک روماتیسم مفصلی با رعایت معیارهای ورود و خروج انتخاب شدند. بیماران جهت درمان استئوآرتریت درجه 1 و 2 به پزشک مراجعه نموده بودند و پس از توجیه آنها در مورد اهداف مطالعه، با اخذ رضایت‌نامه کتبی، وارد مطالعه شدند و به دو گروه دریافت‌کننده لیپوژل آرتروهیل(35 نفر) و دریافت‌کننده لیپوژل پلاسبو(35 نفر) تقسیم شدند. ﺟﻬﺖ ﺗﻬﻴﻪ ژل پلاستی بیس، ابتدا 5 درصد پلی‌اتیلن با دانسیته کم (LDPE) در 95 درصد پارافین مایع اضافه شد و به‌مدت سه ساعت با دمای 130 درجه سانتیگراد به‌طور غیرمستقیم حرارت داده شد. سپس آن را خیلی سریع سرد کرده تا ژل پلاستی بیس شکل بگیرد. ژل حاصل از پلاستی بیس از نظر پایداری فیزیکی در دمای محیط و یخچال، از نظر بروز کدورت، پدیده سینرزیس، تغییر ظاهری قوام و pH بررسی شد. عصاره هر یک از گیاهان زردچوبه (2 درصد)، بتولا (4 درصد) و مرمکی (4 درصد) به طور جداگانه ﺑﻪ ﭘﺎﻳﻪ ژل اﻓﺰوده شد و تا رسیدن ژل ﺑﻪ ﻗﻮام ﻣﻨﺎﺳﺐ، مخلوط شد. لیپوژل به‌مدت دو ماه به‌صورت موضعی روزی دو بار و هر بار به مقدار دو بند انگشت بر روی هر مفصل استفاده شد. نتایج حاصل از پرسشنامههای WOMAC و VAS در مراحل قبل از درمان، پایان ماه اول و پایان ماه دوم بعد از درمان، جمع‌آوری شدند. سطح معناداری آزمونها 0/05P< در نظر گرفته شد.
یافتهها: بیماران مورد بررسی، درمحدوده‌ی سنی40 تا 73 سال بودند. لیپوژل‌گیاهی تهیه شده ازنظرکنترل میکروبی برای تست‌های بالینی قابل استفاده است و حاوی 0/03 درصد فلاونوئید تام و 0/1027 درصد فنل تام بود. میزان پایداری لیپوژل گیاهی بیش از 94 درصد بود. براساس پرسشنامه WOMAC، لیپوژل گیاهی نسبت به پلاسبو، به‌طور معناداری باعث کاهش درد، خشکی مفاصل و اختلال حرکتی بیماران استئوآرتریت شد(0/05P<). نتایج تست فریدمن، برای مقایسه‌ی نمرات پرسشنامه VAS قبل از شروع درمان، در پایان ماه اول و در پایان ماه دوم نشان داد که پس از درمان با لیپوژل گیاهی، میزان درد احساس شده توسط بیماران به‌طور معناداری کاهش یافت(05/0P<).
استنتاج: با مقایسه نمرات حاصل از پرسش‌نامه‌های WOMAC و VAS در گروه‌های پلاسبو و لیپوژل گیاهی، دریافت شد که استفاده موضعی از لیپوژل گیاهی در افزایش عملکرد و کنترل درد بیماران مبتلا به استئوآرتریت موثر بوده است که با توجه به خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی ترکیبات موجود در این لیپوژل، بدیهی بهنظر میرسد.

شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 14N201609143014IRCT
 
متن کامل [PDF 954 kb]   (81 دریافت)    

نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: داروسازی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb