دوره 34، شماره 234 - ( تیر 1403 )                   جلد 34 شماره 234 صفحات 100-93 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ziaei Hezarjaribi H, Tabaripour R, Fakhar M, Raoofi A. Morphological and Molecular Identification of Acanthamoeba and Lophomonas Isolated from the Sputum of Suspected Tuberculosis Patients in Babolsar, Mazandaran Province in 2022-2023. J Mazandaran Univ Med Sci 2024; 34 (234) :93-100
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20280-fa.html
ضیایی هزارجریبی هاجر، طبری پور رابعه، فخار مهدی، رئوفی علی اصغر. شناسایی مورفولوژی و مولکولی آکانتاموبا و لوفوموناس‌های جداشده از خلط بیماران مشکوک به سل در شهرستان بابلسر استان مازندران در سال‌های 1402-1401. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1403; 34 (234) :93-100

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20280-fa.html


چکیده:   (87 مشاهده)
سابقه و هدف: لوفومونیازیس یک بیماری انگلی نوظهور نسبتاٌ شایع است که عامل ایجادکننده آن تک یاخته پاتوژنی به نام لوفوموناس است که بیشتر دستگاه تنفس تحتانی انسان (ریه و برونش‌ها) را درگیر می‌کند. انگل لوفونوناس در دستگاه گوارش حشراتی از قبیل سوسکها و مایتها بهصورت همزیستی زندگی می‌کنند. آکانتاموبا یک آمیب با زندگی آزاد است که در چرخه زندگی آن دو شکل تروفوزوئیت و کیست وجود دارد. دستگاه تنفسی و راه‌های هوایی به‌عنوان گذرگاه و محل اسقرار طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌های غیربیماری‌زا و بیماری‌زا است، لذا می‌تواند محل مناسبی برای ورود و انتشار گونه‌های مختلف آمیب آکانتامبا و پاتوژن  لوفوموناس به دستگاه تنفسی باشد که در صورت ابتلا، هرکدام میتوانند تظاهرات بالینی شبیه بیماری سل ایجاد نمایند. بنابراین در مطالعه حاضر میزان فراوانی این دو انگل در نمونه بالینی خلط بیماران مشکوک به سل مراجعه‌کننده به آزمایشگاه سل شهرستان بابلسر در استان مازندران به منظور رد دو عفونت مذکور مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روشها: این مطالعه ازنوع توصیفی- مقطعی بوده که بر روی 201 نمونه خلط افراد مشکوک به سل که به آزمایشگاه سل مرکز بهداشت شهرستان بابلسر استان مازندران در سال 1402 ارجاع شده بودند، انجام گردید و تمام اطلاعات دموگرافیک و اپیدمیولوژیک بیماران توسط پرسشنامه ثبت شد. در روش مورفولوژی از رنگآمیزی گیمسا برای انگل لوفوموناس و ذیل نلسون برای انگل اکانتامبا استفاده گردید. همچنین، برای شناسایی وجود انگل آکانتامبا، نمونههای خلط در محیط کشت آگار غیر مغذی (Non-nutrient agar) 5/1درصد، بهمدت 72 تا96 ساعت کشت داده شد. برای این منظور، حدودا 50 میکرولیتر از خلط بیماران به محیط NNA اضافه شده و به میزان 20 میکرولیتر از محیط کشت تریپتیکاز- عصاره مخمر و مالتوز (TYM) و 20 میکرولیتر مخلوط باکتری اشرشیاکولی اتوکلاو شده به منظور غنیسازی محیط کشت استفاده شد. تمام پلیتهای کشت شده در دمای 26درجه سانتیگراد انکوبه شدند و هر روز توسط میکروسکوپ نوری از نظر رشد تروفوزوئیت بررسی شدند. جهت تایید دقیق وجود انگلها، استخراج DNA بر روی نمونههای خلط بیماران با روش فنل، کلروفرم و ایزوآمیل الکل صورت گرفت، سپس بر روی آنها PCR معمولی با استفاده پرایمرهای اختصاصی انجام شد.
یافتهها: در این مطالعه201 فرد مشکوک به سل وارد مطالعه شدند که از این میان 80 نفر (39/8 درصد) در منطقه شهری و 121 نفر(60/2درصد) در مناطق روستایی ساکن بودند. کمترین سن فرد مورد مطالعه 7 سال و بیشترین سن 88 سال بود.113 نفر (56/2 درصد) از افراد مورد مطالعه مونث و88 نفر(43/8 درصد) مذکر بودندکه از این تعداد 12 نفر از اتباع افغان ساکن در شهرستان بودند. در مطالعه حاضر، در مجموع 23 نمونه (11/4درصد) با استفاده از روش PCR از نظر انگل لوفوموناس مثبت شدند که 7 نفر (30/4 درصد) در منطقه شهری (بابلسر) و 16نفر (69/5 درصد) در مناطق روستایی سکونت داشتند، اما در هیچ کدام از نمونهها انگل آکانتامبا با روشهای رنگ‌آمیزی و مولکولی شناسایی نشد.
استنتاج: مطالعه حاضر نشان داد بهدلیل مشابهت تظاهرات بالینی سل و لوفومونیازیس، احتمال اشتباه شدن این دو بیماری از نظر بالینی وجود دارد. لذا توصیه میشود نمونه خلط تازه افراد مشکوک به سل به‌ویژه در مناطق آندمیک، از لحاظ بیماری لوفومونیازیس ریوی نیز بررسی شود.
 
واژه‌های کلیدی: آکانتاموبا، سل، لوفوموناس، خلط، مورفولوژی، PCR
متن کامل [PDF 642 kb]   (61 دریافت)    

نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: انگل شناسي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb