دوره 33، شماره 230 - ( اسفند 1402 )                   جلد 33 شماره 230 صفحات 39-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pakravan Z, Nikoonahad Lotfabadi N, Miresmaeili S M. Evaluation of Antioxidant Properties and Cytotoxic Effect of Scutellaria Pinnatifida Extract on Survival and Expression of Genes Involved in Cell Cycle (P53 and CDK2) in Kidney Cancer. J Mazandaran Univ Med Sci 2024; 33 (230) :28-39
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20319-fa.html
پاکروان زهرا، نیکونهاد لطف آبادی نرگس، میراسمعیلی سیدمحسن. بررسی خواص آنتی اکسیدانی و اثر سایتوتوکسیک عصاره گیاه بشقابی سنبله ای (Scutellaria pinnatifida) بر بقاء و میزان بیان ژ‌ن های درگیر در چرخه سلولی (P53 و CDK2) در سرطان کلیه. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1402; 33 (230) :28-39

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-20319-fa.html


چکیده:   (187 مشاهده)
سابقه و هدف: برای درمان سرطان کلیه از روشهایی مانند جراحی، شیمی درمانی، ایمونوتراپی و غیره استفاده میشودکه عوارض زیادی ایجاد میکنند، بنابراین سعی میشود از روشهایی نظیر ترکیبات گیاهی که عوارض کمتری دارند، استفاده شود. گیاهان دارویی ترکیبات بسیاری دارندکه فعالیت آنتیاکسیدانی قابل توجهی از خود نشان داده و در نتیجه از پیشرفت سرطان جلوگیری میکنند و فعالیت های ضد التهابی، ضد توموری و ضد جهشزایی نیز دارند. با توجه به اهمیت تغییراتی که در عملکرد ژن ها خصوصا ژنهای حیاتی طی سرطان رخ میدهد، در این مطالعه ژنهای درگیر در چرخه سلولی شامل  P53و CDK2 بررسی شدند. هدف از انجام این مطالعه بررسی خواص آنتیاکسیدانی و اثر سایتوتوکسیک عصاره گیاه بشقابی سنبلهای (Scutellaria pinnatifida) بر بقاء و میزان بیان ژ‌ن های درگیر در چرخه سلولی (P53 و CDK2) در سرطان کلیه بود.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی-آزمایشگاهی عصاره گیاه Scutellaria pinnatifida به روش خیساندن تهیه و
وجود ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در عصاره به‌صورت کیفی بررسی گردید. سلول‌های ACHN سرطان کلیه
کشت داده شدند. اثر سایتوکسیک عصاره با غلظت‌های 1000، 500، 250، 125، 100و 62/5 µg/ml به روش MTT
(3-(4, 5-Dimethylthiazol-2-yl)-2, 5-Diphenyltetrazolium Bromide) که یک روش رنگ سنجی برای بررسی تکثیر و بقای سلولها است، در زمان های 24، 48 و 72 ساعت مورد سنجش قرار گرفت. سپس استخراج RNA از سلول‌های در معرض تیمار با غلظت500 و 250 µg/ml انجام شده و غلظت و کمیت RNA های استخراج شده با استفاده از نانو دراپ سنجیده شد. سپس از RNA های استخراج شده، cDNA ساخته شد و میزان بیان ژن‌های P53 و  CDK2با استفاده از Real Time PCR مورد بررسی قرار گرفت. برای ارزیابی خواص آنتی‌اکسیدانی عصاره از تست DPPH (Diphenyl picrylhydrazyl) استفاده گردید که بر اساس اندازه‌گیری ظرفیت مهار آنتی‌اکسیدان‌ها نسبت به آن است.

یافتهها: طبق نتایج به دست آمده از تستهای فیتوشیمیایی، عصاره‌ گیاه بشقابی سنبلهای حاوی فلاونوئید، تریترپنوئید، آستروئید، استرول و گلیکوزید میباشد، اما فاقد آلکالوئید، تانین و ساپونین است. تست MTT نشان داد که عصاره گیاه Scutellaria pinnatifida بر روی سلول‌های ACHN اثر کشندگی دارد و این اثر وابسته به دوز و زمان است. با کاهش غلظت عصاره گیاه بشقابی سنبلهای درصد زنده ماندن سلولها بهطور معنیداری افزایش یافت و با افزایش طول مدت تیمار از 24 تا 72 ساعت، میزان بقا در سلولهای سرطانی کلیه بهطور معنیداری کاهش یافت. Real Time PCR  نیز افزایش بیان ژن P53 و کاهش بیان ژن CDK2 را در سلولهای ACHN تحت تیمار با عصاره گیاه Scutellaria pinnatifida را نشان داد. تغییرات بیان نیز وابسته به دوز و زمان بود. تست آنتی‌اکسیدانی خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره را تایید کرد و نشان داد خاصیت آنتیاکسیدانی این گیاه وابسته به غلظت است. سطح معنیداری در این مطالعه کمتر از0/05 (0/05P<) بود.
استنتاج: یافته های این مطالعه نشان میدهند که عصاره گیاه Scutellaria pinnatifida میتواند اثر ضد سرطانی داشته و سلولهای سرطانی ACHN را از بین ببرد. تغییرات بیان ژن P53 و CDK2 در سلول ACHN نشان‌دهنده آن است که عصاره گیاه Scutellaria pinnatifida احتمالاً چرخه سلولی را در سلول‌های سرطانی کلیه مختل کرده و از این طریق باعث کاهش بقای این سلولها میگردد، بنابراین میتواند به عنوان ترکیبی با خواص ضد سرطانی مورد توجه قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1060 kb]   (100 دریافت)    

نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: ژنتیک

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb