دوره 18، شماره 65 - ( مرداد 1387 )                   جلد 18 شماره 65 صفحات 51-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdollahi S, Mahmoodi M. Evaluation of the Second Fraction of Excreted /Secreted Antigens from Toxoplasma gondii by Ion Exchange Chromatography for Serodiagnosis of Toxoplasmosis in Rat.. J Mazandaran Univ Med Sci. 2008; 18 (65) :42-51
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-479-fa.html
عبدالهی سیدحسین، محمودی مهدی. ارزیابی جزء دوم حاصل از تفکیک آنتی ژنهای دفعی- ترشحی توکسوپلاسما به روش کروماتوگرافی تعویض یونی برای تشخص توکسوپلاسموز در موش صحرایی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران. 1387; 18 (65) :51-42

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-479-fa.html


چکیده:   (12757 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به گزارشات قبلی، به نظر می رسد که آنتی ژن های دفعی- ترشحی توکسوپلاسماگوندی نشانگرهای مناسبی جهت استفاده در تست های سرولوژی برای تشخیص توکسوپلاسموزیس باشند. چون در بررسی های قبلی معمولا این آنتی ژن ها به صورت ترکیب کامل مورد استفاده قرار گرفته اند، این مطالعه به منظور ارزیابی روش الایزا با استفاده از اجرای آنتی ژن های دفعی- ترشحی تاکی زوئیت های توکسوپلاسما گوندی، برای تشخیص توکسوپلاسموزیس صورت گرفت.
مواد و روش ها: ترکیب حاوی آنتی ژن های دفعی- ترشحی حاصل از انکوباسیون تاکی زوئیت های توکسوپلاسما در محیط کشت غیرسلولی RPMI-1640 به روش کروماتوگرافی تعویض یون تحت شیب pH، تفکیک و به روش الکتروفورز Native-PAGE شناسایی شدند. 40 سرموش صحرایی نر درون زاد (Inbred) با 10-7 هفته سن و غیرآلوده به توکسوپلاسما Dye-Test) منفی) انتخاب و به هر کدام 4´106 تاکی زوئیت توکسوپلاسما از طریق داخل صفاقی تزریق و سرم روزهای 60، 22، 15، 8 بعد از آلودگی آنها تهیه شد در مرحله بعد نمونه های سرم به روش dye-test آزمایش و با توجه به نتایج آن، سرم های مورد نظر انتخاب و به روش الایزا با استفاده از اجزا آنتی ژن های دفعی- ترشحی آزمایش شدند.
یافته ها: با توجه به نتایج آزمایش سرم روزهای مختلف رتهای آلوده، سرم روز 60 و 15 بعنوان نمونه های مناسب انتخاب شدند. تحت شرایط مورد نظر در این بررسی، Cut-off تست الایزا با 99 درصد اطمینان برابر 0.41 تعیین گردید که میزان جذب نوری (OD) تمام نمونه سرم های روز 15 آلودگی، سه تا از نمونه سرم های روز 60 آلودگی و دو مورد از سرم های منفی بالاتر از آن بدست آمد. بنابراین تحت شرایط مورد نظر در این مطالعه حساسیت و ویژگی روش الایزا با استفاده از جزء دوم کروماتوگرافی تعویض یون برای شناسایی سرم روز 15 بعد از آلودگی به توکسوپلاسما و افتراق آن از روز 60 آلودگی به ترتیب 100 درصد و 91 درصد می باشد.
استنتاج: با توجه به یافته ها چنین استنباط می شود که جزء دوم کروماتوگرافی تعویض یون تهیه شده تحت شرایط این مطالعه نشانگر مناسبی برای تشخیص و افتراق سرم مراحل مختلف توکسوپلاسموزیس به نظر می رسد.
متن کامل [PDF 379 kb]   (2361 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb