دوره 19، شماره 71 - ( مرداد و شهریور 1388 )                   جلد 19 شماره 71 صفحات 69-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholami S, Irshadullah M, Khan A. Genetic variation of Echinococcus granulosus isolates from Indian buffalo and Iranian sheep, cattle and camel. J Mazandaran Univ Med Sci 2009; 19 (71) :60-69
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-565-fa.html
غلامی شیرزاد، ارشاداله مالک، خان اسداله. تنوع ژنیتکی اکینوکوکوس گرانولوزوس جدا شده از کیست های هیداتید ایزوله بوفالو از شمال هند، گوسفند، گاو و شتر از شمال ایران. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران 1388; 19 (71) :69-60

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-565-fa.html


چکیده:   (17593 مشاهده)
سابقه و هدف: تنوع ژنیتکی گونه های اکینوکوکوس گرانولوزوس از لحاظ اپیدمیولوژی و کنترل بیماری در مناطق بومی دارای اهمیت است. بنابراین جهت تعیین استرین ها یا ژنوتیپ های اکینوکوکوس گرانولوزوس، پروتواسکولکس های کیست های هیداتید کبدی و ریوی بوفالو از شمال هند و کیست های کبدی گوسفند، گاو و شتر از شمال ایران، با روش مولکولی مورد مطالعه و مقایسه قرارگرفتند.
مواد و روش ها: دراین مطالعه پروتواسکولکس های کیست های هیداتید با رور از کبد و ریه های ایزوله های حیوانی بوفالو از کشتارگاه شهر علیگر در شمال هند وکیست های کبد ایزوله های گوسفند، گاو و شتر از کشتارگاه شهر ساری و گرگان از شمال ایران جمع آوری شد. خصوصیات ملکولی ITS1- rDNA انگل با روش PCR-FRLP بعد از استخراج و تکثیرDNA و هضم آنزیمی با 5 آنزیم محدودالاثر تجزیه کننده اندو نوکلئازی (Alu1, Msp1, EcoR1,Hha1 and Taq1) و الکتروفورز بر روی ژل آگاروز مورد مطالعه قرار گرفت.
یافته ها: در مطلعه حاضر بیش از یک قطعه ITS1- rDNA در اندازهای مختلف و با الگوی متفاوت در ایزوله ها حیوانی مشاهده شد. از نظر اندازه و تعداد قطعه، اندازه قطعات DNA ریوی بوفالو الگوی متفاوتی نسبت به دیگر ایزوله ها نشان داد و اندازه و الگوی DNA قطعات کبدی با دو الگو، یکی مشابه الگوی ایزوله های ریوی و دیگر مشابه الگوی های گوسفند، گاو و شتر بوده است که نشان دهنده تفاوت ژنیتکی در بین ایزوله ها یا وجود دو استرین متفاوت می باشد. با توجه به تشابه و تفاوت باندها DNA از نظر اندازه، تعداد و الگوی بدست آمده بعد هضم آنزیمی می توان نتیجه گرفت که الگوی DNA ایزوله های ریوی وکبدی بوفالو از هند و همچنین ایزوله های گوسفندی و شتری از ایران با آنزیم های Taq1 و Msp1 در حین تشابه دارای اختلافاتی با یکدیگر در الگوی بدست آمده هستند ولی از نظر تعداد و اندازه باندها با یک دیگر، بخصوص با آنزیم های Alul، EcoRl و Hhal مشابه می باشند. از طرفی الگوی ITS1 ایزوله های ریوی بوفالو از هند کاملا متفاوت از ایزوله های کبدی بوفالو، گوسفند، گاو و شتر می باشد. بنابراین بر اساس الگوهای PCR-FRLP دو استرین گوسفندی (G1) و بوفالوی (G3) مشاهده شد، که از نظر ژنوتیپ متفاوت می باشند.
استنتاج: نتایج این مطالعه نشان داد، از نظر خصوصیات ژنیتکی، در کیست های هیداتید ایزوله شده کبد و ریه بوفالو شمال هند دو استرین متفاوت (استرین بوفالوی G3 و استرین مشابه گوسفندی G1) و در ایزوله های گوسفند، گاو و شتر شمال ایران تنها استرین گوسفندی وجود دارد که این تفاوت ژنوتیپی ایزوله ها باید در مطالعات بعدی بخصوص مطالعه ژن های میتوکندری و تعیین توالی اسیدهای آمینه مشخص گردد.
متن کامل [PDF 548 kb]   (3164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb