دوره 21، شماره 81 - ( فروردين 1390 )                   جلد 21 شماره 81 صفحات 69-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taghavi M, Mahmoudian A, Pourmasumi S, Jafari Naveh H, Âlavi S. The Effect of Angi Pars as an Herbal Medicine on Sperm Count and the Ratio of Testis Weight to Body Weight in Diabetic Rats . J Mazandaran Univ Med Sci. 2011; 21 (81) :69-75
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-660-fa.html
تقوی محمدمحسن، محمودیان علیرضا، پورمعصومی سهیلا، جعفری نوه حمیدرضا، علوی سیدحسن. اثر داروی گیاهی آنژی پارس بر تعداد اسپرم و نسبت وزن بیضه به وزن بدن در موش های صحرایی مبتلا به دیابت. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1390; 21 (81) :69-75

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-660-fa.html


چکیده:   (17642 مشاهده)
سابقه و هدف: داروی آنژی پارس با خاصیت رگ سازی در بهبود زخم های پای دیابتیک استفاده می شود. این فرضیه مطرح می شود که شاید این دارو بتواند از طریق بهبود خونرسانی باعث کاهش اثرات سوء دیابت بر روی عملکرد بیضه گردد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی اثرات داروی آنژی پارس بر روی تعداد و مورفولوژی اسپرم های موش های صحرایی دیابتیک مزمن انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه روی 60 سر موش صحرایی نر با وزن تقریبی 200 تا 250 گرم انجام شد. موش ها به شکل تصادفی به 5 گروه (4 گروه تجربی و یک گروه کنترل) تقسیم شدند. گروه های تجربی با تزریق زیر جلدی یک دوز استرپتوزوتوسین (60mg/kg) دیابتی شده و به مدت 56 روز نگهداری شدند. سپس به مدت 14 روز حیوانات در گروه کنترل و در گروه اول تجربی (نرمال سالین) و در سه گروه تجربی دیگر بترتیب آنژی پارس، انسولین و آنژی پارس- انسولین دریافت نمودند. 24 ساعت بعد از آخرین تزریق حیوانات بیهوش و اسپرم ها از ناحیه دم اپیدیدیم جمع آوری و تعداد و مورفولوژی آن ها ارزیابی شد. داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS وآزمون ANOVA مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته ها: تعداد اسپرم ها در گروه های تجربی دریافت کننده آنژی پارس، انسولین و آنژی پارس- انسولین در مقایسه با گروه دیابتیک بدون درمان افزایش معنی داری نشان دادند. تعداد اسپرم ها در گروه دیابتیک درمان شده با آنژی پارس- انسولین در مقایسه با سایر گروه های دیابتیک بیشترین افزایش را داشت و به گروه کنترل نزدیک شده بود. اگرچه اسپرم های غیر نرمال در گروه دیابتیک درمان شده با آنژی پارس- انسولین نسبت به سایر گروه های دیابتیک کمتر دیده می شد، اما اختلاف معنی داری در این خصوص دیده نشد و بین گروه های دیابتیک اختلاف معنی داری از نظر مورفولوژی اسپرم ها وجود نداشت.
استنتاج: نتایج نشان می دهد که داروی آنژی پارس بخصوص زمانی که به همراه انسولین استفاده می شود دارای اثرات مثبتی بر تعداد اسپرم ها بخصوص تعداد آن ها در حیوانات دیابتیک می باشد.
متن کامل [PDF 238 kb]   (2460 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb