دوره 15، شماره 49 - ( مهر 1384 )                   جلد 15 شماره 49 صفحات 57-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Golmakany A, Kordi M, Mehran F, Mazloom S. Effects of left lateral position compared with lithotomy position in the second stage of labour on nulliparous women perineal trauma. J Mazandaran Univ Med Sci. 2005; 15 (49) :57-64
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-792-fa.html
گل مکانی آذر، کردی معصومه، مهران فرشته، مظلوم سیدرضا. مقایسه اثر وضعیت خوابیده و پهلو با لیتوتومی در مرحله دوم زایمان بر صدمات پرینه زنان نخست زا. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1384; 15 (49) :57-64

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-792-fa.html


چکیده:   (9602 مشاهده)
سابقه و هدف: اپی زیاتومی و پارگی ها صدمات شایع پرینه در زایمان زنان نخست زا هستند و وضعیت زایمانی مادر یکی از عوامل موثر بر کاهش این صدمات می باشد هدف از این مطالعه مقایسه اثر وضعیت خوابیده به پهلو با لیتوتومی در مرحله دوم زایمان بر صدمات پرینه زنان نخست زا می باشد.
مواد و روش ها: در یک کارآزمایی بالینی تصادفی 100 خانم نخست زا (1380) که به زایشگاه های شهرستان نیشابور مراجعه کرده و دارای حاملگی ترم و سیر زایمان طبیعی بودند، در مرحله دوم زایمان به روش تخصیص تصادفی در دو وضعیت خوابیده به پهلو و لیتوتومی قرار گرفته و زایمان نمودند. ابزار جمع آوری داده ها فرم اطلاعاتی بود که از طریق مصاحبه، مشاهده و معاینه جهت قدرت عضلانی لگن تکمیل می گردید. تجزیه و تحلیل داده ها با آزمون های آماری تی دانشجویی، کای دو، فیشر ولگای خطی و با ضریب اطمینان 95 درصد انجام گرفت.
یافته ها: 7.8 درصد نمونه های گروه خوابیده به پهلو و 30.6 درصد نمونه های گروه لیتوتومی دارای برش اپی زیاتومی شدند، وقوع پارگی پرینه در کسانی که اپی زیاتومی نداشتند، در گروه مورد 63.8 درصد و در گروه شاهد 79.4 درصد بود. پرینه سالم پس از زایمان در گروه خوابیده به پهلو 33.3 درصد و در گروه لیتوتومی 14.3 درصد موارد را تشکیل داد. نمره قدرت عضلانی لگن و وضعیت سر جنین در شروع مرحله دوم زایمان ارتباط آماری معنی داری با انجام اپی زیاتومی داشت هم چنین تعداد زورهای مادر در هر انقباض در فاز فعال مرحله دوم زایمان با وقوع پارگی پرینه ارتباط آماری معنی داری را نشان داد.
استنتاج: بر اساس نتایج پژوهش میزان صدمات پرینه در وضعیت خوابیده به پهلو نسبت به لیتوتومی کم تر بود. لذا به عنوان روشی ایمن جهت کاهش صدمات پرینه زنان نخست زا پیشنهاد می گردد.
متن کامل [PDF 152 kb]   (1805 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb