دوره 29، شماره 180 - ( دی 1398 )                   جلد 29 شماره 180 صفحات 1-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbari F, Azadbakht M, Davoodi A, Vahedi L. Protective Effect of Sankol Herbal Product on Kidney Stone in Balb/C Mice. J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (180) :1-7
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12336-fa.html
اکبری فاطمه، آزادبخت محمد، داوودی علی، واحدی لاله. اثر محافظتی فراورده گیاهی سنکل بر سنگ کلیه القا شده در مدل حیوانی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (180) :1-7

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-12336-fa.html


چکیده:   (1482 مشاهده)
سابقه و هدف: سنگ کلیه از بیماریهای شایع میباشد و برای پیشگیری و درمان آن تلاش بسیاری صورت گرفته است، اما همچنان ضرورت یافتن داروهای موثرتر با عوارض جانبی کمتر وجود دارد. مطالعات زیادی بر روی اثر بخشی گیاهان در سنگ کلیه انجام شده است. این مطالعه نیز به اثر محافظتی فراورده گیاهی سنکل در سنگ کلیوی در مدل حیوانی می پردازد.
مواد و روشها: در این مطالعه سنگ کلیه به واسطه اضافه کردن اتیلن گلیکول 75/0 درصد حجمی/ حجمی و آمونیوم کلراید 1 درصد وزنی/ حجمی به آب خوراکی موشهای نر نژاد balb/c در مدت 21 روز ایجاد شد. سپس حیوانات به سه گروه12 تایی تقسیم شدند. گروه اول (کنترل) آب مقطر، گروه دوم اتیلن گلیکول به علاوه آمونیوم کلراید و گروه سوم سنکل( شرکت گلدارو، اصفهان، ایران) با دوز mg/kg 888 دریافت کردند.
یافتهها: در گروه دوم، افزایش سطح سرمی کراتینین، اوره و اسید اوریک که نشاندهنده آسیب کلیوی است مشاهده شد. در گروه سنکل، با کاهش سطح سرمی عوامل ذکر شده، فراورده در پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه موثر بود. شواهد هیستوپاتولوژی، التهاب و رسوبات کلیوی را در گروه دوم نشان داد و در گروه سنکل کاهش میزان رسوبات کلیوی مشاهده شد، اما با این وجود میزان التهاب و آسیب به بافت کلیه افزایش یافته بود. بنابراین نتایج مطالعه، نتوانست ایمن بودن سنکل را تایید کند.
استنتاج: مطالعه حاضر نشان داد که سنکل اثرگذاری مطلوب در پیشگیری از سنگ کلیه دارد، اما وجود عوارض جانبی آن، استفاده از این فراورده را دچار تردید میکند.
متن کامل [PDF 493 kb]   (410 دریافت)    

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb