دوره 29، شماره 174 - ( تیر 1398 )                   جلد 29 شماره 174 صفحات 22-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kamrani G, Montazer F, Nejadi Keralirjani F, Shekarriz R. Expression of Aldehyde Dehydrogenase 1 in Patients with Colorectal Cancer in North of Iran . J Mazandaran Univ Med Sci. 2019; 29 (174) :22-29
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13201-fa.html
کامرانی قدسیه، منتظر فاطمه، نژادی کلاریجانی فاطمه، شکرریز رامین. بررسی بیان مارکر آلدهید دهیدروژناز 1 در بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال در شمال ایران. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1398; 29 (174) :22-29

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13201-fa.html


چکیده:   (474 مشاهده)
سابقه و هدف: مرگ و میر بیماری بالای سرطان با وجود پیشرفت چشمگیر در زمینه تشخیص و درمان میتواند ناشی از حضور سلول های بنیادی توموری (CSC) باشد. آنزیم آلدهید دهیدروژناز1 (ALDH1) در بعضی مطالعات به عنوان مارکری از CSC معرفی شده است. مطالعه حاضر با هدف بررسی این مارکر در سرطان کولورکتال و ارتباط آن با خصوصیات کلینیکوپاتولوژیک طراحی و اجرا شد.
مواد و روشها: طی یک مطالعه گذشته نگر، بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال مراجعه کننده به بیمارستان امام خمینی (ره) ساری، وارد مطالعه شدند. شدت بیان و توزیع ALDH1 به روش ایمونوهیستوشیمی سنجیده شد. دادهها به کمک نرم افزار SPSS 18 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافتهها: 40 بیمار (20 مرد و 20 زن) وارد مطالعه شدند. فراوانی مثبت شدن ALDH1 و شدت بیان آن در بافت تومورال و غیرتومورال تفاوت معنیداری نداشت. شدت بیان با سن، نوع آدنوکارسینوم، مکان تومور ارتباطی نداشت. با این حال، شدت بیان در زنان بیشتر از مردان بود (08/0= P). 75  درصد بیماران در مرحله تمایز خوب بیان خفیف ALDH1 داشتند (07/0= P). از نظر وضعیت توزیع؛ توزیع discontinuous در آدنوکارسینوم غیرموسینوسی (06/0= P) و تمایز خوب (028/0= P) بیشتر بود.
استنتاج: در این مطالعه بیان ALDH1 در بافت سرطان کولورکتال و نرمال تفاوت معنیداری نداشت، با این حال شدت بیان بیشتر در زنان و همچنین توزیع discontinuous در تمایز خوب و آدنوکارسینوم غیرموسینوسی مشاهده شد و اهمیت ALDH1 به عنوان مارکر CSC در سرطان کولورکتال نیازمند بررسی بیش تر است.
متن کامل [PDF 411 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: آسيب شناسي(پاتولوژی)

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb