دوره 27، شماره 148 - ( اردیبهشت 1396 )                   جلد 27 شماره 148 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karimifar K, Alipanah H, Bigdeli M R. Effect of Viola odorata Extract on Reducing Infarct Volume and Neurological Defects in Focal Cerebral Ischemia Animal Model . J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (148) :1-11
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9948-fa.html
کریمی‌فر کیانا، علی‌پناه هیوا، بیگدلی محمد رضا. اثر عصاره Viola odorata در کاهش نقص‌های نورولوژیک و حجم سکته در مدل حیوانی ایسکمی کانونی مغزی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (148) :1-11

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9948-fa.html


چکیده:   (3630 مشاهده)

سابقه و هدف: ایسکمی مغزی یک آسیب عمومی است که با آسیب مستقیم بافتی و افزایش رادیکال‌های آزاد شناسایی می‌شود و منجر به مرگ سلولی بافت مغزی، التهاب مغزی و نهایتاً سکته مغزی می‌شود. هم چنین مطالعات قبلی، اثر ضد‌التهابی، تب بری و ضد باکتریایی V.odorata را نشان داده‌اند. با این حال جنبه‌های کلیدی اثر V.odorata در سکته مغزی نامشخص است. با توجه به این شواهد ما در این تحقیق اثر عصاره V.odorata را بر میزان نقص نورولوژیک و حجم سکته در مدل MCAO بررسی کردیم.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، 20 رت نر نژاد ویستار در محدود وزنی 200 تا 300 گرم در 4 گروه به ترتیب زیر تقسیم شدند: 3 گروه‌های درمانی و گروه کنترل. بعد از آماده کردن عصاره هیدروالکلی V.odorata (VOE) گروه‌های درمانی دوزهای مختلفی از VOE (25، 50 و mg/kg 75) و گروه کنترل نیز با آب مقطر به مدت 30 روز از طریق گاواژ تیمار شدند. دو ساعت بعد از آخرین گاواژ رت‌ها تحت عمل جراحی MCAO قرار گرفتند و 24 ساعت بعد، نقص‌های نورولوژیک و حجم سکته مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافتهها: در حیوانات تیمار شده با VOE50، نقص‌های نورولوژیک و حجم کل سکته مغزی در مقایسه با گروه کنترل کاهش پیدا کرده است. بررسی حجم سکته مغزی در ناحیه‌های کور، ساب کورتکس و پنامبرا در نیمکره راست مغز نشان داد که VOE25 و VOE50 حجم سکته مغزی را در نواحی کور و ساب کورتکس مغز کاهش داده‌اند و تنها VOE50 باعث کاهش حجم سکته ناحیه پنامبرا در طول تیمار، شده است. VOE75 تنها حجم سکته را در ناحیه ساب کورتکس کاهش داده است.

استنتاج: اگرچه مطالعات بیش‌تری برای یافتن مکانیسم V.odorata نیاز است، مطالعه حاضر قدرت بالقوه V.odorata را در کاهش حجم سکته و نقص‌های نورولوژیک در مدل MCAO نشان داد. این مطالعه می‌تواند برای تحقیقات بعدی در زمینه اثر حفاظتی V.odorata در ایسکمی مغزی مفید واقع شود.

واژه‌های کلیدی: Viola odorata، ایسکمی مغزی، حجم سکته
متن کامل [PDF 347 kb]   (972 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb